Dla rodzica - Wychowanie

1. "Zauważ i doceń wysiłki swojego dziecka"

Starania dzieci powinny być zauważone przez ich rodziców. Dziecko robi coś poczym oczekuje za to od rodziców nagrody. Najczęściej nagradzamy dziecko słowami typu: "Twój rysunek jest bardzo ładny". To powoduje, że nasza pociecha ciągle żądna jest pochwał. Jej samoocena uzależniona jest od tego w jaki sposób my ją oceniam, co powiemy. Zatraca niezależność myślenia i kreatywność próbując sprostać naszym oczekiwaniom. Prawda jest taka, że dziecku potrzeba poczucia akceptacji, którą można zaspokoić poświęcając maluchowi uwagę.
Kiedy więc następnym razem synek czy córka zabierze się za rysowanie nie mów jak zwykle "Ładny rysunek" lecz usiądź i przyglądaj się temu co robi, posłuchaj co ma przy tym do powiedzenia, teraz nasz mały artysta nie będzie szukał pochwał, bo wie, że to co robi jest na tyle ważne by przyciągnąć Twoja uwagę. Po pewnym czasie zauważysz jak u twojego dziecka rozwinęły się wyobraźnia i kreatywność a to przecież ważny i niepowtarzalny dar.